Elazığ'da 'roketimsi insansız hava aracı' üretildi

5984 izlenme 08 Nisan 2021
Reklamlar

Elazığ'da 'roketimsi insansız hava aracı' üretildi

Elazığ Fırat Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrencisi Tolga Mertyüz, tez çalışması için danışmanları 2 öğretim üyesiyle paraşütle inişi de sağlanan roketimsi insansız hava aracı üretti.

Elazığ Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Mekatronik Mühendisliği yüksek lisans öğrencisi Tolga Mertyüz, Bölüm Başkanı Prof. Dr. Oğuz Yakut ve Öğretim Üyesi Dr. Orhan Yaman'la birlikte tezi için roket yapmaya karar verdi.

Geçen yıl ekim ayında başlayan çalışmalar 4 ayda sonuç verdi. Ekip, 1 metre uzunluğunda 10 kilo ağırlığında yerli ve milli olarak roketimsi insansız hava aracı (RİHA) üretmeyi başardı.

DENEMELER BAŞARILI OLDU

İlk hedef olarak 500 metre üzerinde roketin paraşüt ile birlikte deneme fırlatmaları yapılmaya başlandı. İlk atışlardan itibaren roketin, ateşlenerek başarılı şekilde gökyüzüne çıkmasının ardından paraşütle de sağlıklı inmesi sağlandı.

Roketin, geliştirilme aşaması devam ederken, ilerleyen süreçte başta savunma sanayi olmak üzere ihtiyaç duyulan alanlarda kullanılması hedefleniyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yerli ve milli imkanlarla yapılan İHA'lar Teknofest öncesi görücüye çıkıyor Yerli S-400 SİPER geliyor: Hava soluyan bütün hedefleri imha edecek İşte Yerli Lazer Silahımız MPT-76 artık daha hafif ve FİT