KORKUT Hava Savunma Silah Sistemimiz

15650 izlenme 14 Ocak 2022
Reklamlar
KORKUT Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemimizin yenilerini de bugün TSK’ya teslim ediyoruz. ATOM ismi verilen 35 mm Parçacıklı Mühimmat ile ülkemiz, dünyada az sayıda ülkenin sahip olduğu bir yeteneğe milli olarak sahip hale geldi.

KORKUT Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi, hareketli unsurlar ile mekanize birliklerin hava savunmasını etkin şekilde gerçekleştirmek üzere SSB Projesiyle ASELSAN tarafından tamamen milli imkanlarla geliştirildi. Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçları doğrultusunda dağıtık bir mimariye sahip olan KORKUT sisteminde her bir takım birbirlerine telsizle bağlı üç adet Silah Sistemi Aracı (SSA) ve bir adet Komuta Kontrol Aracından (KKA) oluşuyor.  

KORKUT Projesi, ASELSAN’ın hava savunma alanındaki yeteneklerinin daha ileri bir noktaya taşınmasını ve ülkemizin bu alanda pek çok yeni teknolojiyi kazanmasını sağladı. KORKUT ve yine ASELSAN tarafından geliştirilen 35 mm Parçacıklı Mühimmat (PMT) ile birlikte ülkemiz dünyada az sayıda ülkenin sahip olduğu bir yeteneğe milli olarak sahip hale geldi. KORKUT, alçak irtifa hava savunmasını uçak ve helikopterler gibi klasik hava tehditlerinin yanı sıra havadan karaya füzeler, seyir füzeleri ve insansız hava araçları gibi güncel hava hedeflerine karşı da en etkili şekilde icra ediyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Top özelliği kazandırılan 81 mm Kamalı Havan Türk ordusu Volkan ile vuracak: Tek atışta hedefleri küle çeviriyor Yerli S-400'te kritik adım: Ne ABD'ye ne de Rusya'ya ihtiyacımız kalmayacak Yerli elektrikli hizmet aracımız "Tragger"