Bakan Dönmez, hidrojen yakıtlı otomobili test etti

1868 izlenme 21 Mayıs 2022
Reklamlar

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) ile TÜBİTAK MAM tarafından geliştirilen hidrojen yakıtla çalışan otomobile ilişkin, "Araç kendi içerisinde bir nevi hibrit. Normal elektrikli araçlara hidrojen yakıtlı pilleri koyduğumuzda menzil uzayacak. Şu anda deneme için yapılan araç, elektrikle 300 kilometre menzile sahip. Bu menzili hidrojenli yakıtla 150 kilometre uzatma imkanı var." dedi.

Bakan Dönmez, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı kampüsünde borlu hidrojen üretim sistemiyle çalışan elektrikli otomobilde incelemelerde bulundu.

İncelemenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Dönmez, araçta hidrojenin yakıt olarak kullanıldığını, yakıt piline giden hidrojenin elektriğe dönüştürülerek elektrikli motorun aktive edildiğini anlattı. 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ABD medyası, Türk SİHA'sı Kargu-2'yi konuşuyor Elazığ'da 'roketimsi insansız hava aracı' üretildi Milli denizaltı STM500'ün üretim faaliyetlerine başlanıyor Dünya’nın en hafif açık sistem çift beslemeli Makineli Tüfeği MFR56’