Denizaltı robotumuz KAŞİF

30911 izlenme 14 Ocak 2022
Reklamlar

Türkiye’nin Mavi Vatan’daki doğal gaz serüveninde sondaj gemilerinin yanı sıra son yıllarda ismini daha çok duyduğumuz araçlardan biri de Kaşif... Robotik kollarıyla binlerce metre derinde kritik işler yapan Kaşif 2 kendi alanında en iyilerden biri.

İlk üretilen Kaşif halihazırda Fatih sondaj gemisi üzerinde aktif olarak faaliyetlerine devam ediyor. Biz, Armelsan Savunma Teknolojileri’nin Pendik’teki merkezine gidiyor ve Kaşif 2’yi ilk kez görüntülüyoruz.

Kaşif’in arkasındaki bilgi birikimini daha iyi anlayabilmek için Armelsan’a biraz daha yakından bakmak gerekiyor… Armelsan Savunma Yönetim Kurulu Başkanı Yetkin Karakaş, savunma sanayiinin içinden gelen bir isim. Kurdukları ekip de sadece su altı insansız araçlara yönelip orada kalmayan, Türkiye’nin ihtiyaçları doğrultusunda projeler geliştiren deneyimli mühendislerden oluşuyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ATOM’dan karada da ‘tam isabet’: İlk kez görüntülendi Uzaktan kumandali stabilize STOP, STAMP makinalı tüfek sistemi ASELSAN SARP Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi Komandolar, teröristlerin üs bölgesine gönderdiği saldırı balonunu böyle vurdu.