Drone avcısı "Fedai" ilk uçuşa hazırlanıyor

3536 izlenme 14 Ocak 2022
Reklamlar

Türk savunma sanayisi firmalarının sahip olduğu kabiliyetlerle geliştirilen Fedai Mühimmat Sistemi, ilk kez görüntülendi.

Saldırı amaçlı drone ve insansız hava araçlarının (İHA) etkisiz hale getirecek Fedai'nin ilk uçuşu yakın zamanda gerçekleştirilecek. Bu ay içinde de gerçek dronlara karşı bir gösterimin yapılması hedefleniyor.

Transvaro İcra Kurulu Üyesi Güray Ali Canlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Fedai'nin, kamikaze İHA/drone saldırılarını durdurmak amacıyla geliştirilen bir koruma sistemi olduğunu ama ihtiyaç doğrultusunda ilerleyen dönemde aracının kendisinin de saldırı amacıyla kullanılabileceğini söyledi.

Bu tür insansız sistemlerin son yıllarda çok hızlı geliştiğini ifade eden Canlı, otonom ve sürü halinde uçan saldırı dronlarını durdurmanın neredeyse imkansız hale geldiğine dikkati çekti.


Bunlar da İlginizi Çekebilir

Türkiye'nin milli gemisi TCG gemisinden, ilk kez milli seyir füzesi ATMACA'nın atışı yapıldı. Yerli uçak bombası SARB-83 kullanıma hazır Hadîd Sûresi 16-24 سُورَةُ الْحَد۪يدِ - Abdurrahman el Usi Doğalgaza göre yüzde 30 tasarruflu ısıtma cihazı üretti