Dünyanın en büyük yangın söndürme uçağı: Supertanker

7182 izlenme 03 Ocak 2022
Reklamlar
Yaklaşık 74 bin litre su taşıma kapasitesine sahip dünyanın en büyük yangın söndürme uçağı Supertanker, kâr getirmediği gerekçesiyle geçtiğimiz aylarda piyasadan çekildi.
Uçak, toplamda 74 bin litre su taşıyabiliyor ve 4,8 kilometre uzunluğunda, 46 metre genişliğindeki bir yangının tamamına su püskürtebiliyor.

Aralık 2010'da bir Supertanker modeli, Carmel Dağı orman yangınıyla mücadele etmek için İsrail'e konuşlandırıldı.

9 Haziran 2011'de uçak, ayrıca ABD'nin Arizona eyaletinde çıkan dev yangınla mücadelede önemli bir rol üstlendi.

Kasım 2016'da, yeni üretim Global Supertanker, İsrail kenti Hayfa'da ve ülkenin başka yerlerinde çıkan orman yangınlarıyla mücadeleye yardımcı olmak için yeniden İsrail'e uçtu.

Ocak 2017'de, ülke tarihindeki en büyük orman yangınıyla mücade eden Şili, yine dünyanın en büyük yangın söndürme uçağından yardım aldı.

Uçak, 2019'da Amazon yağmur ormanlarındaki şiddetli yangınlarla mücadeleye yardım etmek için Bolivya'ya gönderildi.

14 Haziran 2013'te Supertanker, operasyonel olmamasına rağmen Amerika Birleşik Devletleri Orman Hizmetleri ile bir sözleşme imzaladı. Ardından uzun bir süre Arizona'daki bakım tesisinde kaderine terk edilen uçak, o dönemde yaklaşık 1 milyon dolar tutarında bakıma ihtiyaç duyuyordu.

Evergreen, mali zorluklar nedeniyle bakımı erteledi ve Supertanker'ı 2014 yangın sezonu için zamanında hazır hale getirmeyi planladı. Ancak işler beklediği gibi gitmedi ve geliştirici şirket, 30 Kasım 2013'te uçağın faaliyetlerini durdurdu.

Aralık 2013'te Marana Aerospace Solutions, tüm masrafları karşılayarak Supertanker uçağını yeniden hayata döndürdü. Ancak Evergreen'in yaşadığı finansal zorluklar nedeniyle uçak bir türlü aktif bir şekilde kullanılamadı.

Ağustos 2015 itibarıyla Global SuperTanker Services isimli şirket, uçağın tüm fiziksel donanımını ve fikri mülkiyet haklarını Evergreen'den satın aldı.

Tarihler 2021 yılını gösterdiğinde ise, bu sefer de Global SuperTanker Services finansal zorluklarla karşılaşmaya başladı ve Nisan 2021'de şirket kapandı.


Şirketin kapanmasıyla birlikte, 2016'dan beri uçağın operasyonlarını ve yükseltmelerini finanse eden firma Alterna Capital, 10 milyonlarca yatırım yaptığı halde uçağın tüm operasyonlarını durdurdu.

Alterna Capital'in genel müdürü Roger Miller, geçtiğimiz nisan ayında yaptığı açıklamada, ABD hükümeti ve Kaliforniya ile yapılan sözleşmelerden elde edilen gelirin, Supertanker uçağını finanse etmeye yetmediğini ve bu nedenle böyle bir karar aldıklarını açıkladı.

Miller, yangına müdahale için SuperTanker'i kullanmaya devam etmek isteyen potansiyel yatırımcılara açık olduğunu, ancak daha cazip bir teklif sunan nakliye şirketlerine de uçağı satabileceğini söyledi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Milli Akıllı Dolanan Mühimmat Sistemi ALPAGUT Araçların yüzde 50 suyla çalışmasını sağlayan sistem geliştirildi işte ATAK 2'den ilk görüntüler Denizlerin Kalaşnikof Kaan vitrine çıktı