Elektrikli Formula aracı yapan liseliler

1032 izlenme 22 Temmuz 2022
Reklamlar

Burdur'da Emekevler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde; 67'si motorlu araçlar teknolojisi, 59'u tesisat teknolojisi öğrencisi olmak üzere 126 öğrenci ile 6 öğretmen, Formula yarış aracı üretmek için kolları sıvadı.

Öğrenci ve öğretmenlerin yer aldığı Haavk Tech Proje ekibinin tasarlayıp, 6 ayda tamamladığı elektrikli Formula aracının ilk test sürüşü yapıldı.

Proje ile ilgili konuşan okul müdürü İbrahim Çelikkaya, "1943 yılında eğitime başlayan okulumuz 2021 yılında proje okulu olarak belirlendi. Okulumuzda ArGe çalışmalarına ağırlık verdik ve bu kapsamda proje ekipleri oluşturduk. Haavk Tech Proje ekibimiz elektrikli Formula yarış arabası tasarımı yaptı. Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı'nın desteği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün çabasıyla tasarımı yapılan arabanın üretimini gerçekleştirdik. Görev alan öğretmen ve öğrencilerimiz büyük fedakarlıkla 6 ay gibi kısa sürede, atölye ortamında el emeğiyle çalışmayı gerçekleştirdi. Bu çalışmalar mesleki eğitime ivme kazandırmasına sebep olmuştur. Aracımız; alanında Türkiye'de ilktir. Yerli üretim olarak kendi öğretmen ve öğrencilerimizin çabası ile yapılmış olması bizim için çok önemli." dedi.

70 bin liraya mal oldu

Araç hakkında bilgi veren Çelikkaya, "Yaklaşık 70 bin liraya mal olan prototip elektrikli Formula yarış arabası yaklaşık 4 saat trafikte kalıyor ve saatte 80 kilometre hıza ulaşıyor. Test sürüşünün başarıyla gerçekleştirilmesinin ardından proje ekibinde yer alan öğretmenler, birbirine sarılarak mutluluğu yaşadı ve üzerinde 'İyi ki oldun Haavk Tech' yazılı pastadaki mumu söndürdü." diye konuştu.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yerli mucidimiz 1 litre benzin ile 100 km giden motor üretti. Milli Akıllı Dolanan Mühimmat Sistemi ALPAGUT TÜRKİYE’DE İLK KEZ ÜRETİLDİ Devasa yangınlar için yerli yangın söndürme bombası