Elektrikli mini araç, İzmir'de yollara çıktı

32267 izlenme 14 Ocak 2022
Reklamlar
 İzmir'de faaliyet gösteren bir teknoloji şirketinin geliştirdiği elektrikli mini araçlar, aynı firma tarafından geliştirilen paylaşım platformu ZOOP aracılığıyla Karşıyaka'da vatandaşların kullanımına sunuldu.
Dünya genelinde artan paylaşımlı araç teknolojileri Türkiye'de de son yıllarda ilgi görüyor
Ağırlıklı olarak scooter tipi araçlarla anılan paylaşım ekosistemine otomobiller de ekleniyor.
ehir içi ulaşım teknolojilerine yönelik elektrikli mini araç geliştirmek üzere çalışma yürüten İzmir'deki teknoloji firması KODECO da test süreçlerini başarıyla geçen araçlarını paylaşım sistemiyle kullanıcıların beğenisine sundu.
Araçların kullanımı için ZOOP isimli bir aplikasyon geliştiren şirket, Karşıyaka Belediyesi iş birliğiyle Mavişehir semtindeki 5 aracıyla ulaşıma katkı sağlamaya başladı.

Enerjisinin bir kısmı güneşten

Tek şarjla yaklaşık 100 kilometre gidebilen aracın anahtarı, internet üzerinden indirilen ZOOP isimli mobil uygulama.

Araç içinde bulunan dokunmatik ekran üzerinden çalışan araçta, ilerigeri vitesler de yine bu dokunmatik ekran üzerinden ayarlanıyor.
Trafik sicil kaydı yapılan ve plakası bulunan araçların kullanımı için en az 1 yıllık B sınıfı ehliyet gerekiyor.
Lityum iyon bataryalarının bulunduğu araç, evlerde de kullanılan 220 voltluk akımlarla şarj edilebiliyor ve üstündeki panelleri aracılığıyla enerjisinin önemli bir kısmını güneşten alıyor.
Akıllı rehber ve navigasyon özelliğinin de bulunduğu araçlar 2 kişinin kullanımı için uygun.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yerli elektrikli araçlarımız. Genç beyinlerimiz üretti... T-70 Helikopterimizin Türkiye'de üretilen motoru ve özellikleri Bakara Suresi 111-119 Abdurrahman Al USi - عبدالرحمن العوس İnsanız süpersonik Türk savaş uçağı kanatlandı