Füzelerin efendisi: Yerli savaş uçağında kullanılacak

12271 izlenme 14 Ocak 2022
Reklamlar
Türk savunma sanayisine ait yerli ve milli projelerde üretimler hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda Türk Silahlı Kuvvetleri'nin dışa bağımlılığı azaltacak projeler öne çıkarken, en kritik adımlardan biri ise yeni nesil havahava füzelerine yönelik atılıyor. Savunmadaki Türkler programı bu hafta füzelerin efendisi olarak da adlandırılan Bozdoğan ve Gökdoğan'ı gündemine aldı.

TÜBİTAK SAGE’nin geliştirme çalışmalarını sürdürdüğü GÖKTUĞ (Görüş Ötesi) füze ailesi ile Gökdoğan / Peregrine uzun menzilli (AR Güdümlü arayıcı başlık), Bozdoğan / Merlin Kısa menzilli (IIR Güdümlü arayıcı başlık) havadan havaya atılan füzeleri ilk kez IDEF fuarında sergilendi. Bu füzeler havahava türü (uçaktan uçağa atılan) ilk yerli tasarım füzeler olma özelliğini taşıyor.

Halen Türk Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan AIM120 AMRAAM ve AIM9X Sidewinder füzesinin yerini alacak proje oldukça ileri bir gelişim düzeyine ulaşmıştır. Uzun menzilli ve radar güdümlü olarak tasarlanan füze çoklu algılama ve güdüm sistemine sahip olacak ve bazı özellikleri ile sınıfında Dünyanın en iyilerinden biri olacaktır. Halen çok fonksiyonlu arayıcı başlığı geliştirme aşamasındadır.

2022 yılında kabul testlerini bitirilmesi hedeflenen Göktuğ füzesinin Varyant2 (Bozdoğan / Merlin) füze modeli kullanıma alınacak ve F16’lardaki “AIM9X Sidewinder” füzesinin yerini alacak. Uzun menzilli olan Varyant1 (Gökdoğan / Peregrine) füzesi ise yerli savaş uçağı TFX ile birlikte kullanıma sunulacak.

öktuğ Gökdoğan / Peregrine Uzun Menzilli RF Güdümlü HavaHava Füzesi

Halen Türk Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan AIM120 AMRAAM füzesinin yerini alacak proje oldukça ileri bir gelişim düzeyine ulaşmıştır. Uzun menzilli ve radar güdümlü olarak tasarlanan füze çoklu algılama ve güdüm sistemine sahip olacak ve bazı özellikleri ile sınıfında Dünyanın en iyilerinden biri olacaktır. Halen çok fonksiyonlu arayıcı başlığı geliştirme aşamasındadır.

Gökdoğan Füzesi Özellikleri

 • Katıhal aktif radar arayıcı başlık teknolojisi
 • Atunut özellikli akıllı güdüm
 • Gelişmiş karşı karşı tedbir ve karıştırma kaynağına güdüm
 • Veribağı ile hedef bilgisi güncelleme yeteneği
 • Her açıdan atış ve  birden fazla hedefe kilitlenebilme yeteneği
 • Atıldıktan sonra kilitlenebilme

Göktuğ Bozdoğan / Merlin Kısa/Orta Menzilli IIR Güdümlü HavaHava Füzesi

Bozdoğan Füzesi Özellikleri

 • 4 Mach Hız
 • 140 kg Ağırlık
 • Mükemmel nişan hattı sapma (offboresight) açısı sağlayan yüksek çözünürlüklü kızıl ötesi arayıcı (IIR)
 • Gelişmiş karşıkarşı tedbir yetenekleri
 • Her açıdan atış yeteneği
 • Yüksek manevra yeteneği

Bozdoğan / Merlin füzesi, Türk Hava Kuvvetlerinin halen kullanımında olan kızılötesi güdümlü AIM9 Sidewinder füzesinin yerini alacak, kısa/orta menzilli bir havahava füzesidir. Füze IRIST gövde yapısını kullanan, HisarA ve HisarO da kullanılan Aselsan IIR arayıcı başlığını kullanacaktır. Füzenin envantere girmesi, Hisar programı tarafından Aselsan tarafından geliştirilmekte olan IIR başlığın tamamlanmasının ardından çok kısa bir sürede gerçekleşebilecek durumdadır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yerli haberleşme sitemi; Manpack Kahraman polis yaralı halde teröristi vurup patlattı İşte Beton Duvarları delen Füzemiz Yerli ve milli PMT 12.7 MM makineli tüfek seri üretime geçti