Gökyüzünde yeni nesil güç: Kargu

4566 izlenme 10 Ocak 2022
Reklamlar
Emekli Tuğgeneral Dr. Özgür Tör: Kargu'ların bazı durumlarda sahip olduğu üstün özellikleri anlattı.

KARGU®  tek er tarafından taşınabilen, görüş içi ve görüş ötesi hedefleri tespit ve imha etme kabiliyetine sahip, Taşınabilir Döner Kanatlı Milli Vurucu İHA çözümüdür.

KARGU® platformu, görev bilgisayarı marifetiyle tamamen otonom şekilde seyrüsefer icra etme ve operatör tarafından görev bölgesinde tespit edilen sabit veya hareketli hedefleri etkin ve isabetli şekilde imha etme kabiliyetine sahiptir. Sistem, “ManintheLoop” prensibi ile tamamen operatör kontrolünde görev yapmaktadır.

Sistem; “Vurucu İHA Platformu (VİHA)” ve “Yer Kontrol Ünitesi” bileşenlerinden oluşmaktadır.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve yabancı ülkelerin envanterinde yer alan KARGU® yüksek riskli, kompleks çatışma bölgelerindeki görüş içi ve ötesi hedeflerin tespit ve teyidini sağlayarak kullanıcı personele keşif, gözetleme, istihbarat ve hassas vuruş imkanı sağlamaktadır.

KARGU®  sistemi, görev iptali ve eve dönüş fonksiyonları sayesinde tekrar kullanılabilmektedir. Sistem, Elektro Optik ve Kızılötesi kameraları vasıtasıyla gece ve gündüz görev yapabilme kabiliyetine sahiptir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

PUHU ilk kez operasyonlarda kullanıldı. İşte Türkiye'nin ilk yerli Elektrikli Traktörü Yüksek Frekans Kestirme ve Dinleme Sistemi Türkiye'nin milli 'teknolojik katır'ı 'BOĞAÇ'