Havelsan denizaltı savaş harekat merkezi yaptı

12353 izlenme 14 Ocak 2022
Reklamlar

Bir denizaltının yönetimi, denizaltının beyni olan Savaş Harekât Merkezi (SHM)’den yapılmaktadır. SHM’de harekâtın yönetildiği, seyir desteğinin sağlandığı komuta kontrol sistemleri, savaş yönetim sistemleri ile bunları destekleyen alt sistem ve cihazlar bulunmaktadır.

 

HAVELSAN Denizaltı SHM Konsepti, personel odaklı olarak denizaltının her türlü savaş yönetim, makine ve dahili yönetim ihtiyacını karşılayacak şekilde ileri görüşlü bir vizyonla gerçekçi bir şekilde tasarlanmış ve SHM içerisinde durumsal farkındalığın en üst seviyede olması hedeflenmiştir.

 

"Geleceğin denizaltılarının", uygulama alanı her gün genişleyen, birbirleri ile bağlantılı yapay zeka, makine öğrenmesi, derin öğrenme, büyük veri, karar destek, nesnelerin interneti, otonom sistemler, artırılmış ve görsel gerçeklik, dokunmatik, mimik kontrol ve benzeri insanbilgisayar etkileşim yöntemleri gibi birçok teknolojik özelliği bünyesinde barındırması beklenmektedir.

 

Tüm bu akıllı yazılımlar nihayetinde insan ile etkileşmek durumundadır. İşte tam da burada insanmakine etkileşimi kadar önemli ve SHM tasarımına can veren
insançevre etkileşimi öne çıkmaktadır.

 

Tasarımda "gerçekçiileri görüşlü" bir bakış açısı ile "geleceğin tasarlanması" temel yaklaşım olarak benimsenmiştir.

 

Konsept, insan algı/kavrama kabiliyeti ve beklentileri ile uyumlu, personel hatasını en aza indirecek ve performansını artıracak şekilde, iş süreçleri öngörülerek personel odaklı olarak tasarlanmıştır. 


 

Tasarımla denizaltının diğer bölümlerindeki faaliyetlerin merkezdeki personelin odağını bozmaması için ayrı ve izole bir yapı oluşturulmuştur. 

Denizaltı komutanı, dairesel şekilde yerleştirilmiş olan konsol, cihaz ve sistemlerin merkezinde bulunmakta ve SHM’ye hakimiyeti artırılmaktadır.

SHM personelinin görev/sorumlulukları ve iş süreçleri ile uyumlu bir yerleşim sağlanmıştır.

Tasarım, yerleşimi optimize etmeyi ve insansız denizaltılara hazırlanmayı hedeflemektedir.

Aynı zamanda farklı platform ve karada bulunan Harekât/Kriz merkezlerine de uygulanabilir bir yapıdadır.
Bunlar da İlginizi Çekebilir

TSK'ya iki yeni güç! Hançer ve Dinçer kendine hayran bıraktı. KMC Silah Sistemi Mayınları havadan imha eden Yerli Drone EJDER Su ile çalışan kepçe. Hataylı kardeşler yaptı...