İlk yerli uçak motorumuz

26359 izlenme 14 Ocak 2022
Reklamlar

Havacılık alanında Türkiye'yi daha ileri taşımak ve uçaklarına güç verecek uçak motorları üretmek için General Electric yerel inovasyon ve iş gücünü kullanıyor.

GE uçak motorlarının sürekli, sorunsuz ve güvenli çalışmasını sağlamak üzere Gebze'de bulunan Türkiye Teknoloji Merkezi’nde ARGE çalışmaları yürüten yaklaşık 400 yetenekli Türk mühendis, hem GE müşterileri hem de yerel inovasyon açısından büyük önem taşıyor. GE’nin Tusas Motor Sanayii (TEI) ile ArGe, yeni uçak motorları teknolojilerinin tasarım ve geliştirilmesi, üretim ve servis teknolojileri ve yazılım alanında ortaklığı olan merkezde bugüne kadar 10 milyon doların üzerinde yatırım gerçekleştirilde ve 5 milyon saat mühendislik uygulandı.Bu yatırım ve çalışma, GE’nin Türkiye’de altyapı geliştirme, bilgi paylaşımı ve yerel araştırmaları teşvik etmeye odaklanan taahhüdünün de bir parçası.

GE Havacılık'ın ticari ve askeri uçak, gemi ve endüstriyel motorlarının tasarım ve teknolojisini geliştirilmesine üzerine faaliyet gösteren merkez, GE ve ortak girişim şirketi CFM International tarafından üretilen motorlarla uçan dünyanın her tarafındaki uçaklarda kullanılan yeni tasarımlara ve teknolojilere katkıda bulunuyor.

Tedarik zincirinde kullanılmak üzere üretim ve yazılım teknolojileri üzerine çalışan ekipler, endüstriyel internet uygulamaları ile dünya çapındaki atelyelerin operasyon verilerini birleştirip analiz ediyor. Karmaşık parçaları daha az sayıda bileşen kullanarak üretebilmek üzere, farklı malzemelerle katmanlı imalat teknolojileri geliştiriyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

YERLİ VE MİLLİ BOT “KONTROL BOT-5” Elektrikli Formula aracı yapan liseliler Yerli elektrikli hizmet aracımız "Tragger" Sahada gözükmesi yetti! 100'e yakın Ermenistan askeri çil yavrusu gibi dağıldı