İnsansız Kara Aracı projesi O İKA 2

24477 izlenme 14 Ocak 2022
Reklamlar

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), Kara Kuvvetleri Komutanlığı, ASELSAN ve Katmerciler firması katılımlarıyla OİKA 2 proje başlangıç toplantısı gerçekleştirildi.

Türk savunma sanayiinin önemli firmalarından Katmerciler ve ASELSAN güvenlik birimlerinin orta sınıf insansız kara aracı (İKA) ihtiyacının yerli imkanlarla karşılanması amacıyla müşterek bir çalışma yürütüyordu. Geçtiğimiz temmuz ayında çalışmalarda yeni bir aşamaya geçilerek seri üretime yönelik taraflar arasında sözleşme imzalanmıştı.

Orta sınıf ikinci seviye İnsansız Kara Aracı Projesi kapsamında, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), Kara Kuvvetleri Komutanlığı, ASELSAN ve KATMERCİLER firması katılımlarıyla proje başlangıç toplantısı gerçekleştirildi. Proje; keşif, gözetleme, hedef tespiti yapabilen ve üzerine değişik silah sistemleri ile ihtiyaç duyulan başka sistemlerin takılabildiği, uzaktan komuta edilebilen, otonom olarak kullanılabilen, üstün hareket kabiliyetine sahip insansız kara aracı geliştirilmesi ve seri üretimini içeriyor.


Bunlar da İlginizi Çekebilir

Radar yönlendirmeli gizli silahımız RETİNAR Havelsan denizaltı savaş harekat merkezi yaptı Yerli mucidimiz 1 litre benzin ile 100 km giden motor üretti. Türkiye'nin ilk ve tek otomobil 'MR' cihazı!