İşte Türkiye'nin ilk Silahlı İnsansız Deniz Aracı

10136 izlenme 26 Mart 2022
Reklamlar
Savunma sanayinde müthiş gelişme! İşte Türkiye'nin ilk Silahlı İnsansız Deniz Aracı Türkiye'nin ilk Silahlı İnsansız Deniz Aracı, Mavi Vatan'ın yeni muhafızı #ULAQ, ARES Tersanesi ve Meteksan Savunma işbirliği ile daha güçlü bir Türkiye için mavi sulara iniyor.

ULAQ Avrupa’ya İhraç Edilecek

Naval News’in Ares Tersanesi Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Pehlivanlı ile yaptıkları röportajda Pehlivanlı, “KORALP 12.7 mm UKSS ile tüm deniz testleri tatmin edici bir şekilde tamamlandı. Bu aşamadan sonra, Ocak 2022’de atış testlerinin yapılması planlanıyor.” açıklamasında bulundu. Pehlivanlı’nın  Naval News’in ULAQ’a yabancı ülkelerden gelebilecek ilgiyle ilgili sorusu üzerine, “ULAQ için Avrupa son kullanıcı ülke adaylarının olduğunu belirtmekten memnuniyet duyuyorum. İki ülke ile tamamlanmak üzere olan nihai müzakereler yakında sonuçlanacak. Anlaşmalarımızın 2022’nin ilk aylarında açıklanacağını düşünüyorum.” ifadeleriyle açıkladı.

ULAQ SİDA hedefi başarıyla vurdu

Denizkurdu2021 Tatbikatı’nda ULAQ serisi Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA) ilk ket atış gerçekleştirerek hedefini başarıyla vurdu.  ARES Tersanesi Genel Müdürü Utku Alanç, atış testlerinin tamamlanması ile artık Dünya’nın En İyi İnsansız Deniz Araçlarını geliştirme ve bu alanda Türk Mühendisleri olarak Dünya’ya öncülük etme gayesinde olduklarını vurgularken, tıpkı hava araçlarında olduğu gibi insansız deniz araçları alanında da ülkemizi dünyada trend yaratan bir öncü ve müttefik ülke konumuna getirmeyi hedeflediklerini söyledi. Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Alparslan ise dünya askeri konjonktüründe yeniden yazılan doktrinlere Türkiye olarak öncülük ettiğimizi belirtirken, 1 yıl önce başladıkları ULAQ SİDA’nın bugün Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yapılmış en kapsamlı deniz tatbikatı olan Deniz Kurdu 2021’de atış testlerinin gerçekleştirilmesinden dolayı büyük gurur duyduklarını söyledi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Hurda parçalarından mini tank yapan Trabzonlu Kahraman polis yaralı halde teröristi vurup patlattı Tahrîm Sûresi 6-12 سُورَةُ التَّحْر۪يمِ Abdurrahman Al Ussi - عبدالرحمن العوس Karşınızda Akıncı İHA PT-3