Kanada vermedi Aselsan Üretti. Siha'larda Yerli Optik Göz

30360 izlenme 03 Ocak 2022
Reklamlar

YERLİ 'GÖZ' CATS GELİŞTİRİLDİ

Türk mühendisler tarafından yapılan yoğun çalışma sonrasında ortaya ElektroOptik Keşif, Gözetleme ve Hedef Tespit Sistemi (CATS) çıktı. Türkiye’nin 5 yıl önce ithal etmekte zorlandığı ve Kanada’nın ambargo uygulamakla tehdit ettiği kritik alt sistemlerden bir tanesi olan “ortak açıklıklı hedefleme sistemi CATS tamamen yerli imkanlarla üretildi.

61 KİLOGRAM AĞIRLIĞINDA

Elektro optik kamera CATS, İnsansız Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı tüm hava platformları için geliştirildi. 61 kilogram ağırlığındaki sistemde, gelişmiş görüntü işleme, dahili ataletsel ölçüm birimi, lazer mesafe ölçer ve hedef işaretleyici, lazer noktalayıcı ve aydınlatıcı ile düşük ışık kamerası gibi bir çok özellik yer alıyor.

ÇOK DÜŞÜK SICAKLIKLARDA DA ÇALIŞABİLİYOR

220 mm çaplı optik açıklığa sahip kamera, fazla ışık alabildiği için geceleri aydınlık görüntü de kaydedebiliyor. Ayrıca eş zamanlı ve çoklu hedef takibi yapabilen sistem, hareketli hedefin yönünü ve hızını da belirleyebiliyor. Hedefin lazer ile işaretlenerek lazer güdümlü füzelerle vurulmasına imkan veren sistem yüksek irtifalardaki çok düşük sıcaklıklarda da çalışabiliyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Türkiye'nin ilk çoklu bombaatarı Gökyüzünde yeni nesil güç: Kargu Türkiye’nin insansız ordusu görücüye çıkıyor İşte Türkiye'nin ilk Silahlı İnsansız Deniz Aracı