Milli Ağır Sınıf Torpidomuz AKYA’

2790 izlenme 14 Ocak 2022
Reklamlar
Milli Ağır Sınıf Torpidomuz #AKYA’da bir kilometretaşını daha geride bıraktık.
TCG Gür denizaltısından atışı başarıyla gerçekleşen AKYA’yı bu yıl içinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza teslim etmeyi hedefliyoruz.

AKYA Milli Ağır Torpido Türkiye, Euro24 Milyon değerindeki DönemI Sözleşmesi 8 Mayıs 2009’da imzalanan ve ROKETSAN Ana Yükleniciliğinde yurt içinden birçok firmanın katılımıyla Savunma Sanayi Başkanlığı [SSB] koordinasyonunda yürütülen AKYA Milli Ağır Torpido Geliştirme Programı ile ağır torpido alana ilk adımını atmıştır. İlk test atışı 11 Temmuz 2o13’te icra edilen AKYA Torpidosunda kullanılacak harp başlığı ve güdüm sistemi ROKETSAN tarafından, sonar sistemine ait transdüser dizini [sonarın deniz birimleri] ise METEKSAN Savunma Firması tarafından geliştirilmektedir.

AKYA Milli Ağır Torpido prototipinin [kontrollü test torpidosu] endüstrileştirilerek seri üretime hazır hale getirilmesi ve belirlenen kritik alt sistemlerin, sektörde yer alan firmaların faaliyet alanlarına uygun bir şekilde geliştirilmesinin hedeflendiği AKYA Dönem2 Projesi Sözleşmesi SSB ile Ana Yüklenici ROKETSAN arasında Temmuz 2016’da imzalanmıştır. SSB tarafından Şubat 2017’de yayımlanan Stratejik Plan 20172021 Dokümanına göre AKYA Milli Ağır Torpido Programında kritik alt sistem kalifikasyon faaliyetleri 2020’de %50 ve 2021’de %50 olmak üzere iki yıl içinde tamamlanacak ve kritik alt sistemlerde yurt dışına olan bağımlılık ortadan kalkacaktır.

AKYA Milli Ağır Torpido Teknik Özellikler 
Uzunluk7 m.
Çap21 pus / 53.3 cm.
Ağırlık1.2 ton.
Tahrik SistemiElektrikli
BataryaGümüş OksitÇinko tipi akülerin kullanıldığı tahmin edilmekte
Menzil50+ km.
Azami Sürat45 kt [Saatte 52 deniz mili]
Sevk SistemiTek eksende birbirinin ters istikametine dönen iki pervane
Güdüm 1At ve Unut tipi, Aktif/Pasif Akustik Sonar,
Güdüm 2Fiber Optik Tel Güdüm, Aktif/Pasif Akustik Sonar,
Güdüm 3Manyetik Yaklaşma Sensörü, Dümen Suyu Dedektörü
GövdeMetal Gövde (tahmin), fiber burun kısmı.
SonarUyumlu Deniz Sonarı
Harp Başlığı350380 kg olması bekleniyor
HedefÇift maksatlı [SUH/DSH]

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Dünyada sadece Türkiye yaptı… İlk lazer silahlı dron “Eren” KMC Silah Sistemi İnsansız helikoptermiz ALPİN Türk jetleri yerli motorla piste güvenle iniyor