Radar yönlendirmeli gizli silahımız RETİNAR

20790 izlenme 14 Ocak 2022
Reklamlar

Meteksan Savunma ve UNIDEF firmalarının iş birliğiyle yeni bir gizlenebilir silah tareti geliştirildi. Yeni tarette silah, hedefe radar yönlendirmesiyle angaje oluyor.

Edinilen bilgiye göre; Meteksan Savunma tarafından geliştirilen Retinar PTRX Çevre Gözetleme Radarı, UNIDEF üretimi gizlenebilir silah taretine entegre edildi. İcra edilen testler esnasında tarette bulunan M134 Minigun Silah Sistemi, Retinar PTRX Radarı tarafından tespit edilen hedefin bulunduğu koordinata dönerek atışını gerçekleştirdi.

Hem mobil hem de sabit olarak kullanılabilen gizlenebilir silah taretinin, birçok kullanım alanın olduğu belirtildi. Söz konusu taret; sınır, üs bölgesi, konvoy ve kritik tesislerin güvenliği için kullanılabilecek. Taretin kapanabilir yapıda olması, bulunduğu araca ya da platforma balistik koruma özelliği kazandırması sebebiyle kritik öneme sahip.

Gizlenebilir Silah Tareti’ne istenilen silahın entegrasyonu gerçekleştirebiliyor olsa da 7.62x51mm çapındaki M134 Minigun, atım hızı sebebiyle öne çıkıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri envanterdeki birçok platforma, UNIDEF tarafından M134 Minigun entegrasyonu gerçekleştirilmiş durumda. Yine Retinar Çevre Gözetleme Radarı da Türk güvenlik güçleri tarafından aktif olarak kullanılıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yerli Otomobilin kasa, elektirk ve çalışma sisteminin teknik özellikleri Yerli uçak bombası SARB-83 kullanıma hazır Yerli mucidimiz 1 litre benzin ile 100 km giden motor üretti. Füzelerin efendisi: Yerli savaş uçağında kullanılacak