Ana Sayfa
14 Ocak 2022 ( 1076 izlenme )
Reklamlar

Savunmaya sanayine damga vuran yerli üretimlerimiz.

Savunma Sanayii Başkanlığı'nın koordinasyonunda, kabiliyetlerini her geçen gün artıran yerli üreticiler, yeni ürün ve kabiliyetler ortaya koyuyor. Zorlu test süreçlerinden başarıyla geçen ürünler, güvenlik güçlerinin ihtiyaçları doğrultusunda envanterde yerini alıyor.

Bu kapsamda; Zırhlı Personel Taşıyıcı Araç Kirpi2, Mayına Karşı Korumalı Ambulans Kirpi, insansız hava aracı (İHA) AnkaS, LGK84, Teber82 ve KGK82 güdüm kitleri, MAMC mühimmatı, özgün yerli tabanca Mete, Duvar Arkası Hedef Tespit Radarı (DAR), Dijital Parmak İzi Alma ve Gönderme Seti ilk kez kullanılmaya başlandı.

PERSONEL VE MÜHİMMATLAR GÜVENLE TAŞINIYOR

Kirpi2 araçları, personel, silah, mühimmat ve ikmal maddelerinin emniyetle ve süratle taşınması, manevra unsurlarına etkin ve devamlı muharebe hizmet desteği sağlanması, klasik askeri harekatın yanı sıra yüksek mayın/el yapımı patlayıcı tehdidinin olduğu teröristle mücadele, barışı destekleme ve hudut görevlerinde personel taşınması amacıyla tedarik edildi.

Savunmaya yerli üretim damga vurdu

Araçlar; 375 beygir motor gücüne, yüksek hareket ve taktik kabiliyetine, uzaktan komutalı silah istasyonuna, sürücü ve personel iç/dış, gece/gündüz görüş sistemlerine, IR aydınlatma farlar ve IR flaşörlere, iç/dış yangın söndürme, KBRN, navigasyon ve birlik takip, iç konuşma, atış yeri hedef tespit, karıştırma/köreltme sistemlerine sahip bulunuyor.

AMBULANS KİRPİ ENVANTERE İLK KEZ GİRDİ

Envantere ilk kez giren bir diğer araç, Mayına Karşı Korumalı Ambulans Kirpi oldu. Kirpi ambulans, birliklerin icra edeceği klasik askeri harekatın yanı sıra mayın/el yapımı patlayıcı tehdidinin olduğu teröristle mücadele, barışı destekleme ve hudut görevlerinde gerçekleştirilecek sağlık hizmeti destek faaliyetlerine katkı sağlamasına yönelik olarak tedarik edildi.

Savunmaya yerli üretim damga vurdu

Araç, sürücüsü ve araç komutanıyla beraber, acil müdahale timi (3 sağlık personeli), hasta ve yaralıyı (1 yatan, 3 oturan veya 2 yatan hasta) taşıma kapasitesiyle görev yapıyor.

Kirpi ambulans; 350 beygir motor gücüne, NATO standartlarında yüksek balistik ve mayın korumasına, önde ve arkada tam bağımsız süspansiyon sistemine, ulusal sağlık mevzuatında yer alan acil müdahale ambulansı donanımına sahip bulunuyor.

10 ADET ANKAS ENVANTERE GİRDİ

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyaçları doğrultusunda, AnkaS teslimatlarına da başlandı. Milli uydular üzerinden kontrol edilebilme özelliği olan AnkaS ile görev menzili binlerce kilometreye ulaşıyor. Teslimat programı doğrultusunda 10 adet AnkaS envantere girdi.

LGK84, Teber82, KGK82 güdüm kitleri de güvenlik güçlerinin sahadaki etkinliğini önemli oranda artırdı.

Savunmaya yerli üretim damga vurdu

Lazer Güdüm Kiti (LGK), kanat altından bırakılan klasik bombaları nokta vuruşu yapan akıllı mühimmatlara dönüştürüyor.

Güdümsüz Mk81 ve Mk82 serisi bombalara takılan Teber Güdüm Kiti, bunları akıllı mühimmatlar haline getiriyor.

Kanatlı Güdüm Kiti (KGK), Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan 250 ve 500 kilogramlık genel maksat bombalarını, havadan karaya uzun menzilli akıllı mühimmatlara dönüştürüyor.

Temelde Cirit füzesi ile benzer sınıfta harp başlığıyla operasyonel senaryolarda farklı hedef etkinlikleri sağlayan mini akıllı mühimmat MAMC ile İHA'lara mühimmat çeşitliliği kazandırıldı.

Savunmaya yerli üretim damga vurdu

YERLİ TABANCA METE, HAFİFLİĞİYLE ÖN PLANA ÇIKIYOR

Güvenlik birimlerinin hafif ve etkin bir silaha sahip olması amacıyla üretilen özgün yerli tabanca Mete, güvenlik güçlerinin kullanımına sunuldu.

Savunmaya yerli üretim damga vurdu

Görsel erişim ve keşif imkanının olmadığı kapalı mekanlarda bulunan insan ve canlı hedeflerin varlığını ve konumunu tespit etmek için radyo frekans dalgalarını kullanan DAR, sahada güvenlik güçlerine hizmet vermeye başladı. DAR, ileri düzey radar teknolojisini kullanarak duvar, kapı gibi engellerin arkasındaki hedeflerin tespitini sağlıyor.

50'den fazla Kargu Döner Kanatlı Vurucu İHA, kabulleri yapılarak ilk kez envantere alındı.

Dijital Parmak İzi Alma ve Gönderme Seti de geçen yıl ilk kez envantere giren ürünler arasında yer aldı.

KARA GÜCÜNE YENİ ZIRHLILAR

Güvenlik güçlerine geçen yıl yapılan diğer teslimatlar şöyle:

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyacını karşılamak amacıyla, en zorlu coğrafi koşullarda kullanılan ve kalifiye edilmiş yüksek teknoloji ürünleriyle donatılan, 5 modüler üs bölgesi teslim edildi.

YÜZ VE PLAKA TANIMA SİSTEMİ

Kent Güvenlik Yönetim Sistemi ve Plaka Tanıma Sistemi Projesi kapsamında, 81 ilde 7 bin 540 kamera ve 4 bin 278 plaka tanıma sistemi Emniyet Genel Müdürlüğü kullanımına sunuldu.

Savunmaya yerli üretim damga vurdu

Çok Bantlı Sayısal Müşterek Telsiz Tedariki Projesi kapsamında, 2 bin 500'den fazla araç, sırt ve sabit merkez tipte telsizin Türk Silahlı Kuvvetlerine teslimatı yapıldı.

Kirpi2, Cobra2, Ejder Yalçın ve akaryakıt tankerlerinden oluşan toplam 650'den fazla taktik tekerlekli zırhlı araç envantere kazandırıldı. 485 adet Ulak 4,5G Baz İstasyonu teslimatı gerçekleştirildi.

HAVA FİLOSUNA TAKVİYE

Savaş uçakları için tasarlanan yeni nesil, Çok Algılayıcılı Hedefleme Podu (ASELPOD) Projesi kapsamında 4 prototip podun teslimatı yapıldı.

ATAK VE İHA İHRAÇ EDİLİYOR

Yeni teslimatlarla Atak helikopteri sayısı 40'ı geçti. Kullanımdaki İHA sayısı 90'a yaklaştı.

Savunmaya yerli üretim damga vurdu

A400M: UÇAN KALE

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin taktik ulaştırma kabiliyetlerini artıran ve "uçan kale" olarak nitelendirilen 2 yeni A400M uçağı, envantere katıldı.

Savunmaya yerli üretim damga vurdu

1 adet CH47F Chinook yük helikopteri, 2 adet S70İ helikopteri teslim edildi.

YERLİ VE MİLLİ GEMİLER

Türkiye'nin ikinci amfibi gemisi TCG Sancaktar, üçüncü MİLGEM TCG Burgazada hizmete alındı.

Savunmaya yerli üretim damga vurdu

100 adet Ertuğrul Bomba İmha Robotu, kabulü yapılarak envantere dahil edildi.
300'e yakın multikopter İHA güvenlik güçlerinin kullanımına sunuldu.

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu ile özel sektör üretimi 20 binden fazla MPT76 tüfeği teslimatı gerçekleştirildi.

LGK82, HGK84 güdüm kitleri, MAML, SOM mühimmatları, UMTAS, LUMTAS, Bora, K+ füzeleri ihtiyaç kapsamında güvenlik güçlerine teslim edildi.


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Hurda parçalarından mini tank yapan Trabzonlu İnsansız Kara Aracı (İKA) Yerli S-400'te kritik adım: Ne ABD'ye ne de Rusya'ya ihtiyacımız kalmayacak Bursa'da öğrencilerin ürettiği elektrikli araç Verd-e