Top özelliği kazandırılan 81 mm Kamalı Havan

10047 izlenme 14 Ocak 2022
Reklamlar
ERMAKSAN Savunma Sanayii Direktörü Ümit Kıyak, SAHA EXPO’da, SSD'ye SAVER İleri Savunma Teknolojileri tarafından yerli olarak geliştirilen 81 mm Kamalı Havan'ı tanıttı
BU HABERİ
PAYLAŞ

ERMAKSAN’ın Savunma Sanayi Direktörü Ümit Kıyak, SAHA EXPO’da, Savunma Sanayii Dergilik’e 81 mm Kamalı Havan’ı tanıttı.

Ümit Kıyak, ERMAKSAN firmasının savunma iştiraki olan SAVER İleri Savunma Teknolojileri tarafından yerli olarak geliştirilen 81 mm Kamalı Havan’ın TSK envanterindeki havan mühimmatlarını ateşleyebildiğini, üzerinde yapılan değişikliklerle diğer havanlardan farklılaştığını söyledi.

Kıyak “81 mm’lik havanımızın en büyük özelliği bir geri tepme tertibatına sahip olması.” dedi. Böylece havan ile istenilen platformda atış yapılabileceğine değinen Kıyak, ikinci önemli özelliğinin ise bir kama sistemine sahip bulunması olduğunu belirtti.

Mevcut havanlarda mühimmatın ağızdan doldurulduğunu, yatık atış yapma kabiliyetlerinin olmadığını, görmeyerek atış yapılma durumunda kalındığını, hemen atış yapılamadığını ifade eden Kıyak, 81 mm’lik kamalı havana ise hemen atış yapabilmek için bir top özelliği kazandırıldığını, böylece havanın dikey olarak görmeyerek atış yapabildiği gibi görerek de atış yapma imkanı sunduğunu belirtti.

Havanın araç üzerinde ve kule içinde kullanılabileceğini söyleyen Kıyak, “Bu havanımızın yüzde 90’ın üzerinde yerlilik oranı vardır.” dedi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Araçların yüzde 50 suyla çalışmasını sağlayan sistem geliştirildi ÇNRA'lı Vuran' TSK’nın emrinde... Aselsan'ın yeni silahı KORHAN Muharip İnsansız Uçak Sistemi'ne ait görseller paylaşıldı