Türk mühendislerin tasarladığı kamyon

15296 izlenme 22 Haziran 2022
Reklamlar

Türk mühendislerin tasarladığı kamyon Almanya'da yoğun ilgi gördü

8 yıl önce Amerikan otomotiv devi Ford'u ağır ticari araç pazarına yeniden girmeye ikna eden Ford Otosan, bu doğrultuda 500 milyon doları bulan yatırımla geliştirdiği yüzde 90'ı yerli ilk global kamyon olan Ford FMax'i Almanya'nın Hannover şehrinde düzenlenen 'Uluslararası Ticari Araç Fuarı'nda (IAA) dünyaya tanıttı.

5 yılda Türk mühendisleri tarafından geliştiren FMax, daha yollara çıkmadan fuarın büyük ödülü olan "2019 Uluslararası Yılın Kamyonu Ödülü"ne layık görüldü. Daha önce alınan ticari araç ödülleri temsil edilen markaların geliştirdiği, üretiminin Türkiye'de yapılması özelliği taşıyordu ancak tamamı Türk mühendisler tarafından tasarlanan FMax'e verilen ödül bu açıdan da Türkiye'de bir ilk

Ford Otosan dışında fuara Türk firmalar adeta çıkarma yapmış. BMC'den Karsan'a, Temsa'dan Anadolu Isuzu'ya kadar bir çok Türk şirketi dikkat çeken ve ilgi gören yenilikçi modellerini ilk kez Hannover'de sergiledi. Karsan, BMW ile elektrik motorlu araçlar için gerçekleştirdiği tedarik anlaşmasının ilk ürünü olan elektrikli midibüsü 'Jest Electric'i, BMC merakla beklenen ve yollara geri döndüğü yeni kamyon ailesi 'Tuğra'yı, Temsa seri üretime hazır hale getirdiği elektrikli otobüsü 'Avenue Electron'u ve Anadolu Isuzu ise fuarın en önemli araçlarından biri olan yüzde 100 elektrikli kamyonu 'NPR 10 EV'yi dünyaya Almanya'dan tanıttı.

Ekonomik dalgalanma yüzünden iç pazarda oldukça gerileyen otobüs ve kamyon satışlarına karşı Hannover Türk şirketleri için ihraç pazarlarını ve adetlerini arttırmak için büyük bir fırsat olarak dikkat çekti.

      

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ANKA'ya mayın tespit kabiliyeti! Mayınları nasıl buluyor?. ASELSAN HAVA SAVUNMA PLATFORMU TOGG İstanbul Park’ta piste çıktı Suya ihtiyaç duymadan yangınları anında söndürecek! Seri üretime hazır