Türkiye'nin ilk deniz füzesi Atmaca'nın son test atışı başarıyla gerçekleştirildi.

16482 izlenme 14 Eylül 2022
Reklamlar
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, MİLGEM platformlarında konuşlandırılmak amacıyla gemiden gemiye seyir füzesi ihtiyacını karşılamak için Satıhtan Satha Güdümlü Mermi Projesi yürütüyor. Bu kapsamda üretilen Atmaca seyir füzesi DE son test atışında, hedefi başarıyla tutturdu.

Türk Deniz Kuvvetleri, ATMACA Gemisavar Füzesi’nin menziliyle ilgili olarak yeni bir bilgi paylaştı. Kuvvetin paylaştığı bilgiye göre ATMACA, 250 kilometre menzile sahip.

Milli imkanlarla Roketsan tarafından geliştirilen ATMACA Gemisavar Füzesi, bütün atış testlerini tamamlamış ve kısa süre önce tam oranlı seri üretime geçmişti. Milli Gemisavar Füzesi ATMACA’nın menzili hakkında ise bugüne kadar Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ve Roketsan, ‘220 kilometre’ şeklinde açıklama yapıyordu.

Ancak Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, web sitesinde paylaştığı bir açık kaynak dokümanda ATMACA Gemisavar Füzesi’nin menzilinin 250 kilometre olduğunu resmen açıkladı. ATMACA Füzesi, 18 Haziran 2021 tarihinde Karadeniz açıklarında gerçekleştirilen bir test esnasında hedef gemiyi başarıyla vurmuştu. Yalnızca bir ATMACA Füzesi ile vurulan gemi, akabinde batmıştı. Başarılı geçen bu testin ardından ATMACA Füzesi’nin kalifikasyon testleri de tamamlanmıştı.

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ASELSAN’ın yeni silahı Göker Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracı, füze atışları için hazır İnsansız Maden Aracımız BAYBARS Milli denizaltı STM500'ün üretim faaliyetlerine başlanıyor