Türkiye'nin milli gemisi TCG gemisinden, ilk kez milli seyir füzesi ATMACA'nın atışı yapıldı.

22604 izlenme 14 Ocak 2022
Reklamlar

Türkiye'nin ilk deniz seyir füzesi "Atmaca", gemiden başarıyla fırlatılarak 200 kilometre üzerindeki hedefi tam isabetle vurdu. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, twitter hesabından yaptığı paylaşımında, "Atmaca'mız bu sefer uzun uçtu. Fonksiyonlarını mükemmel şekilde yerine getiren atmaca seyir füzemiz envantere girmeye hazırlanıyor." ifadesini kullandı.

Atmaca projesi, Deniz Kuvvetlerinin MilGem platformlarında konuşlandırılacak gemiden gemiye seyir füzesi ihtiyacına yönelik olarak Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatıldı. Proje Roketsan'ın ana yükleniciliğinde sürdürülüyor. Atmaca seyir füzeleri Roketsan tarafından, atış kontrol sistemleri ve diğer ekipmanlar ise AselSan tarafından yerli imkânlarla geliştirildi.

Atmaca, Türkiye'nin ilk deniz füzesi olma özelliğini de taşıyor. Türk Deniz Kuvvetleri'nin gemisavar silahlarını millileştirme vizyonu kapsamında Roketsan'a ihale ettiği Atmaca projesinin, dünyanın en gelişmiş avcı füzelerini Türkiye'ye kazandırması bekleniyor.

Atmaca füzesi, denizde asgari 200 kilometre uzaklıktaki hedeflere karşı kullanılacak. Atmaca'nın yalnızca gemiden gemiye değil, gemiden karaya da fırlatılabilecek şekilde geliştirilmesi planlanıyor.

Atmaca füzesi ilk olarak HavelSan tarafından geliştirilen Genesis savaş yönetim sistemi ile donatılan MilGem sınıfı korvetler ile Gabya sınıfı firkateynlerde kullanılacak.

Bunun yanında Harpoon füze sistemini kullanan diğer gemi ve denizaltılarında Atmaca füzesi ile donatılması hedefleniyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yerli otomobilin şasi prototipi yol testi, dayanım testi görüntüleri Türkiye’nin ilk çoklu bombaatarı TG40-BA Araçların yüzde 50 suyla çalışmasını sağlayan sistem geliştirildi Elektrikli Fırtına hizmete giriyor