Türkiye'nin yeni kamikazesi 'Kargı' ilk kez sergilendi

4207 izlenme 07 Haziran 2022
Reklamlar

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçları kapsamında TÜBİTAK desteği ile Lentatek tarafından başlatılan Kargı Projesi, ilk kez ortaya çıktı.

Türk savunma sanayisi için birçok ilki barındıran Kargı Projesi, düşman entegre hava savunmasında yer alan radarları ve düşmanın satıhtan havaya silah sistemlerini baskı altına alıp, tahrip edebilme özelliğine sahip bulunuyor.

Lentatek, tamamladığı altyapı hazırlıklarıyla Kargı’nın seri üretimi için de gün sayıyor.

Hava aracı, yer sistemleri, seyrüsefer ve otomatik uçuş kontrol sistemi tasarımı ve üretimi ile sistem yazılımı aynı zamanda proje yürütücüsü olan Lentatek tarafından hayata geçirilen Kargı Projesi yerli ve milli çözümlerle seri üretime yaklaşıyor.

4 kurumun iş birliğiyle geliştirildi

Lentatek’in milli ve yerli olarak geliştirdiği hava aracı ve yer sistemleri ile ilk başarılı uçuşunu 2018'de gerçekleştiren Kargı’nın yabancı menşeili bileşenlerini yerlileştirme çalışmaları sonucunda RF arayıcı başlık ve tahrip sistemine ek olarak, uçuş motoru, fırlatma motoru (roket motoru), link sistemi, pervane ve yakıt tankı gibi alt sistemleri de tamamen yerli olarak geliştirildi.

Kargı Projesi, Lentatek öncülüğünde ASELSAN, TÜBİTAK SAGE ve TEI iş birliği ile yürütülüyor.

Düşman hava sahasında uzun süre gezinip, radarları pasif kalmaya zorluyor

AA'ya göre, 'fırlat ve unut' teknolojisi olarak da adlandırılan 'dolanan mühimmat' olarak kabul edilen hava aracı, roket motoru sayesinde aynı zamanda saklama kutusu olarak kullanılan kanisterlerden fırlatılıyor.

Düşman hava sahasında uzun süre gezinerek, hava savunma radarlarını pasif kalmaya zorlayan hava aracı, üzerindeki RF arayıcı başlık ve tahrip sistemi ile hedefi bulup başarıyla imha edebilecek

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Türk jetleri yerli motorla piste güvenle iniyor Bayraktar AKINCI TİHA Mam-T ile vurdu Şura Suresi (32-46) Abdurrahman Al Ussi - عبدالرحمن العوس Togg zorlu hava koşullarında böyle test ediliyor