Yakıt pilli yerli İHA, EFES2022'de vitrine çıktı

1398 izlenme 08 Haziran 2022
Reklamlar
Lentatek, EFES2022 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Arazi Tatbikatı kapsamında oluşturulan sergi alanında, farklı sınıflarda geliştirdiği İHA'ları sergiledi. Bu kapsamda yakıt pilli sabit kanat İHA da ilk kez tanıtıldı.

Lentatek Genel Müdürü Öner Tekin, AA muhabirine, şirket olarak sadece belli teknolojiler yerine "İleri teknoloji olan her yerde varız" şeklinde bir vizyon ve strateji geliştirdiklerini söyledi.

İnsansız sistemler ve yakıt pilinin dünyadaki ileri teknolojiler arasında yer aldığına işaret eden Tekin, yaklaşık 15 yıldır yakıt pili teknolojilerine yönelik çalışmalar yaptıklarını bildirdi. Tekin, bu alanda dünyanın sayılı şirketlerinden biri olduklarına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Bu konuda bilgi birikimi yaratmak hiç kolay bir iş değil. Bunu başarıyla gerçekleştirdik ve artık ürünlerimiz çıkmaya başladı. Şu anki batarya teknolojilerinin bir ileri versiyonu. Hidrojenden enerji elde ediyorsunuz ve kullanıyorsunuz. Her şeyden önce yeşil enerji üretiyorsunuz. Bu teknoloji geliştikçe çok daha kullanılabilir, seri üretim yapılabilir hale geliyor. Dünyaya baktığımızda özellikle Avrupa ve ABD'de geleceğin sivil havacılığının da temel yakıtının hidrojen olması hedefleniyor. Böyle olunca dünyayla aynı seviyede hatta bazı konularda onlardan ileri noktadayız."


Bunlar da İlginizi Çekebilir

Dünyayı sallayan Türk silahı Türkiye'ye çağ atlatacak milli savaş uçağı geliyor Devasa yangınlar için yerli yangın söndürme bombası SOM-B2 füzesinin ilk atış testi başarıyla gerçekleştirildi