Yalman Silah Sistemi

91866 izlenme 14 Ocak 2022
Reklamlar

Yalman Silah Kulesi

Türk savunma sanayisi, güvenlik güçlerinin operasyonel gücünü arttırmaya yönelik çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Özellikle savunma sanayi alanında Türkiye, yerli ve milli çalışmalarının sonuçlarını almayı sürdürüyor. Yapılan yatırımlar sonucunda Türkiye hem kendi ordusu için silah üreten hem de üretmiş olduğu silahları dünyaya satan bir ülke konumundadır.

TSK'nın gücüne güç katacak! Yerli füzeler aynı silah sisteminde!

ROKETSAN, geliştirdiği yerli füzeleri aynı silah sisteminde bir araya getirerek, düşman tehditlerine karşı bir avantaj seçeneği sağladı. Üç ayrı füzeyi bir arada bulunduran “YALMAN” adını verdikleri silah kulesini geliştirdi. Kuledeki lançerlerden OMTAS,UMTAS, LUMTAS ve 4 Cirit füzeleri aynı anda ateşlenebiliyor.

Bu ne demek oluyor kısaca bahsetmek gerekirse; sadece tek bir silah çeşidi taşıyabilen bir düzenek yerine aynı anda 34 farklı silah çeşidini taşıyabilen ve hem anti tank hem de hava savunma yapabilen bir kule platformuna sahibiz.

Yalman Sistem

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) kara donanmasının ateş gücünü artıran Silah Taşıyıcı Araçlar Projesi kapsamında “yeni nesil tank avcısı” Kaplan’ın teslimatları bir yandan devam ederken, ROKETSAN; bu araçlara Orta Menzilli Tanksavar Füzesini (OMTAS) ekleyerek yeni bir çalışmaya imza attı.

ROKETSAN, Kaplan araçlarının üreticisi FNSS ile birlikte Kaideye Monteli Cirit (KMC) Projesi’ni devam ettirirken bünyesinde bulunan füzelerle geniş bir silah kombinasyonuna sahip Yalman Silah Sistemi’ni geliştirdi.

Sistem; OMTAS Füzesi (Orta Menzilli Tanksavar Silah Sistemi), UMTAS Füzesi (Uzun Menzilli Tanksavar Silah Sistemi), LUMTAS Füzesi (Lazer Güdümlü Uzun Menzilli Tanksavar Silah Sistemi) ve Cirit Lazer Güdümlü Füze gibi ROKETSAN ürünleriyle bir arada çalışabiliyor. Silah kombinasyonu ihtiyaçlara göre değiştirilebilme imkanına sahip.

Deniz on Twitter: "Türk Silahlı Kuvvetlerimize Silah Taşıyıcı Araç STA Projesi kapsamında; 184 Paletli 76 Tekerlekli 64 Kornet Silah Taşıyıcı 196 OMTAŞ Silah Kulesi teslim edilecektir.… https://t.co/biX9pbmY61"

Yalman Silah Sistemi, ROKETSAN Uydu Fırlatma, Uzay Sistemleri ve İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi’yle Patlayıcı Hammadde Üretim Tesisi açılış töreninde, üzerinde 1 UMTAS, 4 Cirit ve 1 LUMTAS ile birlikte sergilendi.

Sistem 8 kilometre öteden hedefi tespit edip aynı zamanda takibini ve teşhisini yapabilecek durumda. Tehdidin niteliğine göre hedef bilgileri füzelerden herhangi birine aktarılacak ve hedefe atış gerçekleştirilecek.

Yalman Silah Kulesi’nin Özellikleri

 • Stabilize kule (Mühimmat yüklü ağırlığı 600 kg’dan az)
 • OMTAS, UMTAS, LUMTAS, Cirit ve makinalı tüfek kullanabilme
 • Farklı mühimmatları aynı kulede kullanabilme
 • 8xCirit ; 4xL/UMTAS ; 4xCirit + 2xL/UMTAS
 • Farklı kara araçlarına (tekerlekli, paletli), deniz platformlarına kolay entegrasyon
 • Otomatik hedef takip
 • Otomatik yükselebilen teleskobik kamera direği
 • Elektro optik TV/gündüz/gece kamera ile gece ve gündüz operasyon
 • Durarak veya hareketli atış
 • Lazer işaretleme

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Milli Akıllı Dolanan Mühimmat Sistemi ALPAGUT Kehf Suresi {4-26} Abdurrahman Al USi - عبدالرحمن العوس Trabzonlu Mucit Paletli Toros yaptı Türkiye'nin 'mini askerleri' göreve hazırlanıyor