Yerli hava savunma sistemi 'Sungur' göreve hazır

37363 izlenme 15 Ocak 2022
Reklamlar
Yerli hava savunma sistemi 'Sungur' göreve hazır

 Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Demir, ROKETSAN'ın geliştirdiği yeni hava savunma sistemi çözümü Sungur'un envantere girmeye hazır olduğunu bildirdi.  

Muharebe sahası ve geri bölgede bulunan hareketli ve sabit birliklerin ve tesislerin alçak irtifa, kısa menzilli hava savunmasını sağlayacak SUNGUR, Şubat 2021 tarihinde yapılan atışlı testlerinde yüksek hızlı hava hedefini azami menzil ve irtifada tam isabet ile vurarak imha etmeyi başardı. Mobilize unsur olmasıyla intikal eden birliklere kolaylıkla destek verebilecek sistemin seri üretim hattının kalifikasyon süreci devam ederken yer testleri ve uçuşlu testler de yakın zamanda tamamlanması bekleniyor.

Sistemde kullanılan 8 kilometre menzilli hava savunma füzesi, SUNGUR’u muadillerinden ayıran en önemli özellik olarak öne çıkıyor. Füze sistemi sahip olduğu Görüntüleyici Kızılötesi Arayıcı Başlık (IIR) teknolojisi ile hedef vuruş hassasiyetini artırırken, envanterde mevcut benzer sistemden daha yüksek infilak gücüne sahip harp başlığı ile hava hedeflerinin imha edilmesinde de önemli bir avantaja sahip. Yine muadillerine göre daha uzun menzilde etkin olmasını sağlayan sevk sistemi ve ateşleme öncesi kullanıcının hedefi uzak mesafeden algılama ve görüntülemesine imkân sağlayan nişangâh kullanımı, füzenin etkinliğini ve vuruş olasılığını artıran diğer teknolojiler olarak yerini alıyor.

Güncellemeye olanak veren DostDüşman Tanıma (IFF) Sistemi’ne sahip olan SUNGUR, atış öncesi hedefe kilitlenme ve atunut yetenekleri ile de kullanıcıya çeşitli avantajlar da sunuyor.  Hava Savunma Erken İkaz ve Komuta Kontrol Sistemi (HERİKKS6) ile entegre olabilen SUNGUR, böylelikle muharebe sahasında diğer birliklere tam entegre görev icra edebiliyor.

Deniz ve hava platformlarına entegrasyonu için de çalışmaların sürdüğü füze sistemi, kara platformu olarak da TSK’nın acil ihtiyaçları çerçevesinde 3 ay gibi kısa bir sürede Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı VURAN’a entegre edildi. Yüksek manevra kabiliyeti ile emsallerinden öne çıkan SUNGUR’un potansiyel hedefleri arasında, sabit ve döner kanatlı hava platformları ile İnsansız Hava Araçları yer alıyor.

SUNGUR Silah Sistemi’nin Teknik Özellikleri
Azami Etkili Menzil8 km
Asgari Etkili Menzil500 m
Etkili İrtifa 4 km’ye kadar (Deniz Seviyesinden)
Arayıcı BaşlıkKızılötesi Görüntüleyici Arayıcı (IIR)
Reaksiyon Süresi< 5 sn
   

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İşte bomba atar silahımızın özellikleri Esenyurtta bir sapık asansörde bir kıza tecavüz girişiminde bulundu Türkiye'nin ilk deniz füzesi Atmaca'nın son test atışı başarıyla gerçekleştirildi. Türkiye'ye çağ atlatacak milli savaş uçağı geliyor