Yerli Motor UTKU marşa bastı

22362 izlenme 14 Ocak 2022
Reklamlar
BMC Power tarafından 4045 tona kadar hafif zırhlı araçlar ve obüsler için geliştirilen UTKU motoru ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. UTKU motoru ve transmisyonunun çalıştırılmasını Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir Twitter hesabından duyurdu.

Proje kapsamında geliştirilen motor ve çapraz tahrikli transmisyonun Yeni Nesil Hafif Zırhlı Araç (YNHZA) projesi kapsamında üretilecek olan zırhlı araçlarda kullanılması planlanıyor.

Yeni Nesil Hafif Zırhlı Araçlar Projesi kapsamında Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na zırh koruma seviyesi ve hareket sığası artırılmış, gelişmiş komuta kontrol sistemleri ile donatılmış, düşmanı azami mesafeden tespit ederek, otomatik ateşleme sistemleri vasıtasıyla uygun silah sistemleri ile ateş altına alabilen, aktif ve pasif koruma sistemlerine sahip farklı konfigürasyonlarda 52 farklı tipte 2962 adet hafif zırhlı tekerlekli araç (6X6 ve 8X8) ve hafif zırhlı paletli araç tedarik edilecek.

UTKU Motorunun ilk çalıştırılması geçtiğimiz günlerde duyurulmuştu

SSB Motor ve Güç Aktarma Sistemleri Daire Başkanı Mesude Kılınç, İstanbul Teknik Üniversitesi Savunma Teknolojileri Kulübü’nün düzenlediği Savunma Teknolojiler 2021 etkinliğinde, yeni nesil hafif zırhlı araçlar için geliştirilen Utku Güç Grubu hakkında Kritik olan alt sistemlerin yerlileştirmesini önemsiyoruz. Bu projelerin zorluğunu artırsa da hem alt yapımızın oluşturulması, hem de bu projelerde çalışmalarımızın devamı için bu kritik alt sistemlerin yerlileştirilmesini çok önemsiyoruz.” ifadelerinde bulunmuştu.

Kılınçbu kapsamda motorun ve transmisyonun pek çok kritik alt sisteminin yerli olarak geliştirildiğini vurguladı. Yerli olarak geliştirilen kritik alt sistemler ise şöyle;

  • Turboşarj
  • Elektronik Motor Kontrol Ünitesi
  • Tork Konvertör
  • HidroStatik Dümenleme Ünitesi
  • Elektronik Transmisyon Kontrol Ünitesi
  • Transmisyon Fren Sistemi


Bunlar da İlginizi Çekebilir

Mavi Vatan'a 2 yeni insansız deniz aracı %100 Yerli Uçak Motoru üreten ustamız Tarım Kredi marketlerinde indirimli fiyatlar için tarih belli oldu Kara birliklerinin silahı havan, dronla havalandı